مقالات

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

اربردهای دستگاه های لیزری در سه گروه قابل طبقه بندی هسند که عبارتند از:

کاربرد در صنعت

کاربرد برش لیزری

کاربرد حکاکی لیزری

 

کاربرد بر حسب صنعت:

کاربرد لیزر در صنعت تبلیغات و ساخت هدایای تبلیغاتی

کاربرد لیزر در تابلوسازی

کاربرد لیزر در صنعت الکترونیک (حکاکی قطعات الکترونیک)

کاربرد لیزر در ساخت ماکت (ماکت سازی)

کاربرد لیزر در دکوراسیون داخلی

کاربرد لیزر در معرق کاری

کاربرد لیزر در صنعت چوب

کاربرد لیزر در صنعت شیشه

کاربرد لیزر در صنایع دستی

کاربرد لیزر در واشرسازی

کاربرد لیزر در مهرسازی

کاربرد لیزر در صنعت بسته بندی

 

کاربردهای برش ليزري :

برش پلكسي گلاس:

پلكسي گلاس با اسامي مختلفي ناميده مي شود كه عبارتند از: طلق ، اكريليك ، پلي اكريليك و پلكسي. اين ماده به خاطر زيبايي ، مقاومت ، سبكي و شفافيت در سال هاي اخير در زمينه هاي مختلف كاربردهاي متنوعي پيدا كرده است. يكي از مواردي كه دستگاههاي ليزر به خوبي آنرا برش مي دهند پلكسي گلاس است ...

برش ليزري چوب:

گاهي اوقات به خصوص در حوزه هاي كاري هنري نياز به برش دقيق و پيچيده چوب است كه چنين كاري با ابزارهاي سنتي و متعارف مقدور نيست. در اين گونه موارد مي‌توان از دستگاه هاي برش ليزري استفاده نمود ...

برش لاستيك و توليد انواع واشر:

فرآيند برش ورقه هاي لاستيكي در صنايع مختلفي وجود دارد. در روش هاي سنتي براي برش در تيراژ بالا از قالب هاي فلزي استفاده مي شود. طراحي و ساخت قالب نيز زمان قابل توجهي مي برد. اما با استفاده از دستگاه هاي برش ليزري مي توان به سرعت طرح اوليه را به محصول برش خورده تبديل نمود ...

برش و سوراخكاري بردهاي مدار چاپی:

در روش هاي سنتي براي برش و سوراخكاري بردهاي الكترونيكي از دستگاه هاي مكانيكي CNCاستفاده مي شود. براي انجام كارهاي مذكور از دستگاه هاي برش و سوراخكاري ليزري نيز مي توان استفاده نمود ...

برش چرم و پارچه با ليزر:

با استفاده از دستگاه‌هاي ليزر مي توان طرح هاي بسيار پيچيده را روی چرم و پارچه برش داد ...

برش لیزری پلاستیک. از دستگاه های لیزری برای برش ورقه برای ساخت روکش کنترل پنل ها استفاده می شود ...

برش ليزري كاغذ و مقوا:

در روش هاي سنتي براي برش طرح هاي پيچيده بر روي كاغذ و مقوا از قيچي يا قالب هاي فلزي استفاده مي شود. در صورت استفاده از قيچي، سرعت كار پايين است و نمي توان كاغذ و مقوا را به صورت ظريفي برش داد. دستگاه‌هاي ليزر توانايي برش هر گونه كاغذ و مقوا را با ظرافت بالا دارد ...

 

کاربردهای حكاكي لیزری :

حكاكي روي پلكسي گلاس:

يکي از موادي که دستگاههاي ليزري به خوبي روی آن حکاکي ايجاد مي کنند پلکسي گلاس است ...

حكاكي روي چوب:

چوب از جمله موادي است كه موارد كاربرد وسيعي در زمينه هاي صنعتي و هنري دارد. حكاكي چوب با دست ، كاري زمانبر ، غير دقيق و گرانقيمت است. در اين مورد مي‌توان از دستگاه هاي برش ليزري استفاده نمود ...

حکاکی تنديس و لوح هاي يادبود:

با دستگاه هاي برش و حكاكي ليزري می توان انواع تنديس ها و لوح هاي بديع و زيبا را در اشكالي متنوع ساخت ...

حكاكي روي سنگ:

دستگاه هاي ليزري مي توانند تصاوير افراد و يا مناظر را با ظرافت و زيبايي خيره كننده اي بر روي سنگ حكاكي كنند ...

حكاكي روي چرم و پارچه. در حال حاضر تنها با استفاده از قالب هاي فلزي مي توان روي محصولات مذكور حكاكي نمود كه اين حكاكي معمولا نام يا لوگوي توليد كننده است. اما با استفاده از ليزر مي توان انواع طرح هاي پيچيده را بر روي چرم حكاكي نمود ...

حکاکی لیزری فلزات:

با دستگاه های لیزری می توان با ظرافت بر روی قطعات فلزی حکاکی نمود ...

حکاکی عکس روی چوب و ساخت تابلوهاي یادگاری. با استفاده از ليزر مي توان تصاوير افراد يا مناظر را با ظرافت و دقتي اعجاب آور بر روي چوب حكاكي نمود ...

حکاکی یا چاپ پلاستیک:

با پلاستیک می توان بر روی پلاستیک با دقت و ظرافت عملیات چاپ را انجام داد ...

 

عبارات اصلی: کاربرد دستگاه لیزر، کاربردهای دستگاه لیزر، برش لیزر، برش فلزات، برش لیزر فلزات

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

در اینجا مزیتهای برش لیزری فلزات را می آوریم:

 

1- عدم ایجاد تغییرات گرمایی: در برش لیزری فلزات باتوجه به استفاده از اشعه لیزر بسیار کانونی برای برش فلزات تغییر دمای قطعه قبل و بعد از برش بسیار ناچیز می باشد این امر باعث حفظ خواص مکانیکی و فیزیکی قطعه برش کاری شده توسط برش لیزری میشود.
2 - سرعت بالای برش لیزر : با توجه به توان بالای سورس لیزر دستگاههای ما سرعت برش لیزری قطعات بسیار مناسب می باشد .
3 - سازگاری با AutoCad : از آنجاکه سیستم کنترل برش لیزر CNC می باشد به راحتی می توان فایلهای برش لیزر طراحی شده توسط نرم افزار AutoCad را به عنوان نقشه برش لیزری قطعات فلز استفاده نمود.
4 - برش نقوش پیچیده : در تکنولوژی برش لیزری فلزات امکان برش نقوش پیچیده بر روی فلزات به سادگی فراهم میباشد . به عبارت دیگر هر نقشه دو بعدی قابل اجراست .
5 - عدم تماس فیزیکی : در برش لیزری فلزات فشار فیزیکی بر روی قطعه در حال برش و جود ندارد و در لبه های قطعه برش خورده توسط لیزر هیچگونه له شدگی و جود ندارد.این امر تکنولوژی برش لیزری فلزات را در ساخت قطعات حساس بسیار با اهمیت می گرداند.
6 - دقت برش لیزر : دقت برش لیزری فلزات بسیار بالاتر از روشهای مشابه می باشد. و بسته به ضخامت قطعه بین 0.02 تا 0.1 دقت قابل انتظار است.
7 - نمونه سازی سریع : از تکنولوژی برش لیزری فلزات می توان به عنوان نمونه سازی قبل از تولید بر اساس طرح گسترده قطعات با فرمت AutoCad استفاده کرد .
8 - عدم نیاز به قالب برش : با استفاده از تکنولوژی برش لیزری فلزات دیگر نیازی به هزینه های زیاد برای ساخت قالبهای برش نیست. تکنولوژی برش لیزری فلزات در ساخت قطعات با تیراژهای نه چندان زیاد انتخابی هوشمندانه و البته اقتصادی است .

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

برش لیزری تکنولوژی ای است که در آن با لیزر مواد مختلف را با دقت بالا؛ سرعت بالا و با قدرت زیادی برش می دهد. به دلیل قطر کم لیزر، برش لیزری برش بسیار دقیقی بوده و هیچ گونه خطایی ندارد. در بیشتر موارد، تنها نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد نوع جنس آن ماده است، زیرا سطح برخی مواد پس از برش لیزر کمی می سوزد. بهتر است بیشتر در مورد خصوصیات برش لیزر بدانید.

تقریبا می توان روی اکثر فلزات برش لیزری انجام داد، فلزاتی همانند فولاد، آهن و آلومینیوم بیشترین کاربرد را در برش لیزری دارند که به آن برش فلزات میگویند و بسیار کاربرد دارد.

مواد دیگری که می توان روی آنها برش لیزر انجام داد:

چوب، پلاستیک، شیشه و سرامیک

در مقایسه با روشهای مشابه برش مانند دای کات، برش لیزری برای مواد کوچک مناسبتر است . مزیت اصلی برش لیزری نسبت به سایر روش ها انرژی متمرکز شده آن است که قطر کانونی کوچکی داشته و همچنین سرعت زیادی نیز دارد، از این رو این برش ظرافت بسیار بسیار بالایی دارد.

مزیت دیگر برش لیزری نسبت به روش مکانیکی، کار راحت تر با آن است و پس از برش لبه ها را خراب نمیکند و علاوه بر برش مستقیم، می تواند این کار را به صورت منحنی نیز انجام دهد. علاوه بر این موارد، برش لیزری دقت بسیار بالایی داشته و با وجود کمی سوزاندن، به هیچ عنوان به کل کار ضربه نمی زند. برخی مواد به دلیل خصوصیاتشان تنها باید توسط برش لیزری برش بخورند، مثلا برای برش شیشه، لیزر از هر دستگاه دیگری بهتر آنرا برش می زند و شیشه را نمیشکند .

 

دستگاه برش لیزری

با برش لیزر می توان انواع طرح های دقیق را بر روی انواع فلزات، پلاستک، چوب و دیگر مواد انجام داد. دستگاه برش لیزری با دقت بسیار بالا و امکان بریدن طرح های پیچیده عمل برش را انجام می دهد. در دستگاه برش لیزری با استفاده از گازی که معمولا دی اکسید کربن است لیزر تولید می شود، لیزر در تیوپ لیزر عقب و جلو رفته و پس از تقویت شدن از روزنه ی تیوپ لیزر خارج شده و توسط لنز به نقطه ی مورد نظر ما می تابد و برش صورت می پذیرد.

در روند معمولی اشعه ای که دستگاه برش لیزری استفاده می کند ۱٫۵ میلی متر طول و حدود یک تا دو هزار وات انرژی دارد که با چنین قدرتی می توان هر ماده ای را ذوب کرد و یا برش داد، اما به دلیل اینکه هر چه اشعه بیشتر در ماده نفوذ کند انرژی اش کمتر می شود، محدوده برش دستگاه برش لیزری ۲۰ میلی متر است. دستگاه برش لیزری این تکنولوژی را با استفاده از نرم افزار CAM/CAD (در کامپیوتر CAM به معنی طراحی با کمک کامپیوتر و CAD به معنی عملیات با کمک کامپیوتر است) انجام داده و فایل را برش می دهد.

دستگاه برش لیزری (برش لیزری فلزات و غیر فلزات) کمک شایانی در تبدیل کاردستی به کار ماشینی داشته و کار انسانها را از انجم کاردستی به طراحی تصاویر و طرح های پیچیده تر سوق داده است.

لیزری که دستگاه برش لیزری ساطع می کند از فوتون تشکیل شده که توسط برخی مواد مانند آلومینیوم و آلیاژ مس منعکس می شود. این مواد علاوه بر انعکاس لیزر رسانای گرمایی نیز هستند و گرما را درسطح خود پخش می کنند، به این دلیل بخ کار رفته در دستگاه برش لیزری آلیاژ کربن و فولاد است. این مواد گرمای کمی جذب خود کرده و لیزر به خوبی در محل مورد نظر منعکس می شود. لیزر مورد استفاده در دستگاه برش لیزری یک میلی متر قطر دارد.

 

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

برش لیزری فناوری است که در آن از اشعه لیزر برای برش اجسام استفاده می‌شود؛ و نوعاً از این فناوری در زمینه صنعت استفاده می‌شود. برش لیزری توسط استعمال اشعه لیزر از یک خروجی قوی لیزر روی اجسامی که می‌خواهند بریده شوند انجام می‌شود. قسمتی از جسم مورد نظر که بریده می‌شود یا آب می‌شود یا می‌سوزد یا تصعید می‌شود و توسط فشار گاز از روی جسم پاک می‌شود. و سر انجام سطح بریده شده با کیفیت خیلی عالی بریده می‌شود.

لیزر تکنولوژی ای است که توسط تقویب اپتیکی بر پایه تابش گسیل برانگیختگی، (ترجمه فارسی عبارت انگلیسی Light Amplification by Stimulated Emission Radiation), نور تولید می کند. ساده ترین ساختار تولید لیزر شامل دو آینه است که به صورت موازی روبروی هم قرار گرفته اند به گونه ای که یک نوسان ساز را تشکیل می دهند، با ایجاد یک محیط فعال بین آینه که روند تابش و بازتابش بین آن دو را تقویت کند عمل لیزش اتفاق می افتد.لیزر انواع مختلفی مانند لیزر گازی، لیزر شیمیایی، لیزر رادیواکتیو، لیزر جامد، لیزر فیبری و ... دارد، اما در لیزر صنعتی تنها از دو نوع آن یعنی لیزر گازی و جامد استفاده می شود. لیزر های صنعتی جامد و گازی نیز هر کدام به انواع مختلفی تقسیم می شوند، مثلاً در میان انواع لیزر های صنعتی گازی، لیزر صنعتی CO2 بیشترین کاربرد را داشته و از آن برای برش و حکاکی انواع مواد مختلف مانند چوب، پلکسی گلاس، شیشه، پارچه و ... استفاده می شود و محبوب ترین لیزر در صنعت است.

لیزر صنعتی جامد نیز بیشتر لیزر یاگ است که برای حکاکی و برش فلزات از آن استفاده می شود.

دستگاه لیزر CNC که از این تکنولوژی استفاده می کنند را می توان به دو بخش دستگاه لیزر فلزات و دستگاه لیزر غیر فلزات تقسیم کرد. این دستگاه ها با هدایت کامپیوتری و توسط لیزری که از آنها متساطع می شود عملیات مختلفی مانند برش لیزری، حک لیزری و ... را انجام می دهند. این دستگاه ها مزایای زیادی دارند، مثلاً سرعت بسیار بالایی دارند و با توجه به هدایت شدن توسط کامپیوتر، خروجی های کاملاً یکسانی دارند. لیزر صنعتی در صنایع مختلفی مانند صنایع نظامی، ساختمانی، هوافضا، پزشکی، آزمایشگاهی و پژوهشی، ارتباطاتی، فیزیک، شیمی و ... کاربرد دارد.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

نور یک موج الکترو مغناطیسی است . هر موج روشنایی و رنگ دارد و در زاویه ی معینی نوسان می کند که به آن قطبش می گویند، این امر در مورد لیزر هم صحت دارد . پرتوهای نور لیزر از هر منبع نوری دیگری موازی ترند. تمام قسمت های پرتو (تقریباً ) در یک جهت خاص بوده و به این ترتیب پرتو ها خیلی کم منحرف یا خم می شود. با یک لیزر خوب می توان شیئ در فاصله یک کیلومتری را با نقطه ای به شعاع حدود 60 میلی متر روشن کرد.

از آن جا که نور لیزر کاملاً موازی است می تواند در ضخامت های خیلی کم هم متمرکز شود و در محل تمرکز نور انرژی به قدری زیاد می شود که شما می توانید با آن اشیا را بریده یا حک کنید. از این خاصیت می توان برای روشن کردن و دیدن جزییات خیلی ریز هم استفاده کرد. از همین خاصیت در وسایل جراحی و CD player ها استفاده می شود. در ضمن می توان نور لیزر را تک رنگ کرد . یعنی کاری کرد که فقط یک طول موج داشته باشد . نور سفید متشکل از تمام نورهای طیف است اما نورهای رنگی مثل دیود نوری قرمز شامل طیف پیوسته ای از طول موج های قرمز است .

از طرف دیگر گسیلهای لیزر ی وقتی به انرژی تبدیل می شوند ، معمولاً خیلی پر قدرت نیستند. یک نوع لیزر قوی که در لیزرهای نمایشی استفاده میشود، نورش بیشتر از یک چراغ برق خیابان نیست. تنها تفاوت لیزر با نور معمولی درمیزان موازی بودن پرتو های دو منبع است .

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

مــزایای حکاکی و برش لیزری در مقایسه با سایر روش ها چیست؟
- دقت بسیار بالا در حکاکی با لیزر
- قدرت زیاد حکاکی لیزری (برش اجسام مختلف)
- امکان حکاکی با لیزر بزرگ تمامی تصاویر و نوشته ها
- شفافیت وضوح تصاویر و نوشته ها
- پایداری بیشتر تصاویر و نوشته های حکاکی شده توسط لیزر نسبت به گذشت زمان
- سرعت بسیار بالای حکاکی لیزری (70 متر بر دقیقه)
- امکان حکاکی لیزری در عمق های مختلف
- تمیزی و شكیل بودن كار در مقایسه با سایر روش های حکاکی
- کنترل و زمان دهی حکاکی لیزری توسط کامپیوتر
- قابلیت حکاکی روی اجسام گرد و کروی (توسط روتاری)
- کاربرد بسیار آسان برای اپراتور
- صرفه اقتصادی و مقرون به صرفه بودن قیمت حکاکی لیزر برای خریدار